ساعات کاری :

یک شنبه تا سه شنبه 16 تا 19 برای ویزیت
شنبه تا چهارشنبه 16 تا 19 پاسخگویی به بیماران

آدرس :

ابتدای کردستان جنوب - ساختمان کردستان - طبقه سوم - واحد 11

رزرو نوبت

لطفا قبل از مراجعه، یک زمان رزرو نمایید.

ارتباط با ما

02188032931
[email protected]

براکت ارتودنسی نامرئی چه ویژگی‌هایی دارد؟

ویژگی‌های براکت ارتودنسی نامرئی کدام است؟

درمان‌های ارتودنسی به دلیل طولانی بودن و اضافه شدن یک دستگاه اضافی روی دندان‌ها جزء پر دردسرترین درمان‌ها محسوب می‌شوند. به همین دلیل، بسیاری از متقاضیان این درمان به دنبال راه‌ حل‌هایی برای کاهش این مشکلات هستند. یکی از شیوه‌هایی که می‌تواند در طی درمان برای بیماران همراه بهتری باشد، استفاده از براکت ارتودنسی نامرئی است. البته استفاده از نوع براکت توسط ارتودنتیست و به صلاح دید او پس از جلسه مشاوره و معاینه‌های لازم تعیین می‌شود.

مهم‌ترین مزیتی که براکت‌های نامرئی دارند، دیده نشدن آنها در دهان است. اما برای همه درمان‌ها قابل استفاده نیستند. در شرایطی که بیمار دچار نامرتبی‌ها و مشکلات پیچیده باشد، ممکن است با ارتودنسی نامرئی به نتیجه مطلوب دست پیدا نکند. افرادی که فاصله‌های زیاد بین دندانی دارند، افراد با مشکل جلو بودن بیش از اندازه فک بالا، افراد با دندان‌های دچار ازدحام زیاد و همچنین با دندان‌های خیلی کج ممکن است نتوانند از ارتودنسی نامرئی استفاده کنند.

بیماران با مشکلات ساده فکی و دندانی که با دیده شدن دستگاه‌های ارتودنسی مشکل دارند یا شغل آنها طوری است که باید زیاد حرف بزنند، می‌توانند پیشنهاد استفاده از این براکت‌ها را به متخصص ارتودنسی خود بدهند.

براکت ارتدنسی نامرئی چه ویژگی‌هایی دارد؟

انواع براکت ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی سه نوع براکت دارد: براکت‌های سرامیکی، براکت‌های درونی و الاینرهای شفاف. هر کدام از این براکت‌ها برای کاربرد درمانی ویژه خود توصیه می‌شوند.

براکت‌های سرامیکی

براکت‌های سرامیکی از کامپوزیت ساخته می‌شوند و شبیه براکت‌های فلزی اما شکننده‌تر از آنها هستند. برای نگه داشتن براکت‌های سرامیکی روی سیم از کش استفاده می‌شود. لکه دار شدن براکت‌های سرامیکی از معایب آنها است که البته همیشه اتفاق نمی‌افتد، به ویژه اگر بیمار تمام مسائل بهداشتی مربوط به درمان را رعایت کند. این براکت‌ها نیز تا تمام شدن دوره درمان ایده آل ارتودنسی روی دندان‌ها باقی می‌مانند و ممکن است مدت طولانی‌تری روی دندان‌ها ماندگار باشند. احتمال شکسته شدن آنها هم وجود دارد و به همین دلیل مراقبت‌های لازم باید از آنها صورت گیرد.

براکت‌های درونی

براکت‌های درونی نیز برای درمان ارتودنسی نامرئی به کار می‌روند. این براکت‌ها پشت دندان‌ها چسبانده می‌شوند و به همین دلیل دیده نمی‌شوند. این نوع براکت‌ها با کامپیوتر طراحی و به طور معمول در بخش‌های داخلی فک بالا یا پایین چسبانده می‌شوند. این براکت‌ها ثابت هستند و تنها توسط پزشک متخصص نصب و برداشته می‌شوند. برای تسریع درمان با این براکت‌ها می‌توان از فنر استفاده کرد. قیمت این براکت‌ها از براکت‌های فلزی معمولی بالاتر است، یکی از دلایل گران بودنشان، طراحی آنها توسط کامپیوتر است.

براکت ارتدنسی نامرئی چه ویژگی‌هایی دارد؟

الاینرهای شفاف

الاینرهای شفاف براکت‌هایی هستند که قابل برداشت از روی دندان‌ها هستند. آنها به خوبی روی دندان‌ها منطبق  و بدون درد با دندان‌ها جفت می‌شوند. آنها شفاف هستند و لکه‌ای روی آنها ایجاد نمی‌شود. در زمان غذا خوردن و کشیدن نخ دندان و مسواک زدن می‌توان آنها را به راحتی برداشت و دوباره سر جایشان گذاشت.

درست است که این براکت‌ها به دلیل نداشتن دید طرف داران زیادی دارد، اما نگهداری از آن سخت است و در مواردی حتی به تقبل‌ هزینه بیشتر از سایر براکت‌ها نیز نیاز دارد. این براکت‌ها به دلیل شفاف بودن رنگشان و داشتن قابلیت برداشتن از روی دندان‌ها احتمال گم شدن آنها وجود دارد که برای تهیه یک براکت دیگر باید هزینه اضافه پرداخت شود.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم