ساعات کاری :

یک شنبه تا سه شنبه 16 تا 19 برای ویزیت
شنبه تا چهارشنبه 16 تا 19 پاسخگویی به بیماران

آدرس :

ابتدای کردستان جنوب - ساختمان کردستان - طبقه سوم - واحد 11

رزرو نوبت

لطفا قبل از مراجعه، یک زمان رزرو نمایید.

ارتباط با ما

02188032931
[email protected]

نکاتی درباره براکت‌های سرامیکی

 

افرادی که به درمان ارتودنسی نیاز پیدا می‌کنند ممکن است در مقابل پیشنهاداتی که دندانپزشک متخصص آنها برای استفاده از براکت‌ها می‌دهد، توانایی انتخاب نداشته باشند. یا ممکن است اصرار به استفاده از یک نوع براکت خاص را برای خود داشته باشند. براکت‌ها انواع مختلفی دارند که هر کدام کارایی خود را دارند. بهتر است بیماران در زمینه انتخاب براکت و رسیدن به نتیجه مطلوب با درمان ایده آل از متخصص ارتودنسی کمک بگیرند و هرگز نباید سلامتی را فدای زیبایی کنند. درمان ارتودنسی برای رسیدن به نتیجه به تجربه و تبحر دندانپزشک نیز وابسته است.

براکت‌ها بر اساس جنس به کار رفته در آنها به انواع براکت های سرامیکی، براکت فلزی و براکت پلاستیکی تقسیم می‌شوند. البته نوعی براکت به نام براکت زبانی هم وجود دارد که از نظر تکنیک اتصال به دندان متفاوت از دیگر براکت‌ها است. براکت‌های سرامیکی که موضوع مقاله ما هستند از انواع براکت‌های نامرئی محسوب می‌شوند که خود شامل سه دسته سرامیکی، پشت دندانی و الاینر شفاف می‌شوند.

ارتودنسی سرامیکی متشکل از براکت‌های شفاف و هم رنگ دندان هستند که سیم‌های فلزی از میان آنها عبور می‌کنند. این براکت‌ها به دلیل زیباییشان طرف داران زیادی دارند و جایگزین براکت‌های فلزی می‌شوند. این براکت‌ها همان کارایی براکت‌های فلزی را دارند. می‌توان گفت بیشترین مزیت این براکت‌ها دیده نشدن آنها روی دندان‌ها است که برای افرادی که حساس به ظاهر ارتودنسی هستند، قابل استفاده است.

 

آشنایی با انواع سیم‌های ارتدنسی

 

ویژگی‌های براکت‌های سرامیکی کدامند؟

براکت‌های سرامیکی بسیار حساس هستند، اما به اندازه کافی دوام دارند. برای مراقبت بیشتر از این نوع براکتها، بهتر است در طی دوره درمان از خوردن خوراکی‌های سفت مانند ذرت و شکستن آجیل‌ها با دندان‌ها خودداری شود. برخی از ارتودنتیست‌ها برای پیشگیری از شکستن براکت‌ها، برای فک بالا از براکت سرامیکی و برای فک پایین از براکت فلزی استفاده می‌کنند.

احتمال لکه شدن سرامیک‌ها کم است، اما برای پیشگیری از ایجاد لکه توصیه می‌شود روزی دو بار به شیوه صحیح مسواک زده شود. رعایت اصول بهداشتی با وجود ارتودنسی باید چند برابر حالت معمول باشد. در این مورد باید به تمام توصیه‌های پزشک معالج توجه شود. گاهی رعایت نکردن بهداشت با وجود براکت‌ها ممکن است صدمات جبران ناپذیری به دندان‌ها بزند.

ارتودنسی با براکتهای سرامیکی محدودیت سنی ندارد، اما باید با تجویز دندانپزشک معالج استفاده شود. طول درمان ارتودنسی با براکت سرامیکی به شرایط بیمار وابسته است و در جلسه مشاوره تعیین می‌شود. این براکت‌ها نیز ثابت هستند و تنها توسط پزشک متخصص نصب و برداشته می‌شوند. براکت‌های سرامیکی گران‌تر از براکت‌های فلزی هستند.

مزایای براکت‌های سرامیکی کدامند؟

وظیفه تمام براکت‌ها نظم بخشیدن به دندان‌ها است، اما مهم‌ترین مزیت براکت‌های سرامیکی جلب توجه نکردن آنها در دهان است. این براکت‌ها مقطع عرضی کمتری دارند و برجستگی آنها نیز کمتر است و موجب نمی‌شوند که لب به جلو بیاید و تغییر حالت بدهد. جنس به کار رفته در این براکت‌ها به اندازه کافی استحکام دارد و نیروی مورد نظر برای حرکت دندان‌ها را وارد می‌کند. این براکت‌ها قدرت براکت‌های فلزی را ندارند و دوره درمان ارتودنسی با آنها طولانی‌تر است و برای افرادی که شغل‌های مهمی دارند و زیاد مجبور به حرف زدن هستند و دوست ندارند که ارتودنسی آنها توجه دیگران را به خود جلب کند، گزینه مناسبی خواهد بود.

براکت‌های سرامیکی این قابلیت را دارند که تمام مشکلات مربوط به نامرتبی دندان‌ها را درمان کنند. همچنین، با آنها به هم فشردگی یا فاصله بین دندان‌ها قابل اصلاح است و حتی جلو بودن یا چرخش دندان‌ها را رفع می‌کند. با این روش جلو بودن دندان‌های بالا از پایین یا برعکس نیز درمان شدنی است. اگر دندان‌های فک بالا و فک پایین روی هم قرار نگیرند نیز با این ارتودنسی مرتب می‌شوند.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم