ساعات کاری :

یک شنبه تا سه شنبه 16 تا 19 برای ویزیت
شنبه تا چهارشنبه 16 تا 19 پاسخگویی به بیماران

آدرس :

ابتدای کردستان جنوب - ساختمان کردستان - طبقه سوم - واحد 11

رزرو نوبت

لطفا قبل از مراجعه، یک زمان رزرو نمایید.

ارتباط با ما

02188032931
[email protected]

آیا دندان قروچه را می‌توان با ارتودنسی درمان کرد؟

درمان دندان قروچه با ارتودنسی

دندان قروچه وضعیتی است که در آن بیمار دندان‌های خود را روی هم می‌کشد و فشار می‌دهد. جالب است بدانید عضلاتی که مخصوص جویدن هستند، از قوی‌ترین عضلات بدن می‌باشند که محققان گفته‌اند می‌توانند در هر اینچ مربع ۶۰۰ پوند نیرو وارد کنند. به این ترتیب، دندان قروچه نیروی زیادی را به دندان‌ها وارد می‌آورد.

این عمل ناخودآگاهانه در طی روز یا در زمان خواب اتفاق می‌افتد. عامل اصلی دندان قروچه استرس و عصبانیت‌ است و ممکن است در اثر وجود مشکل در فرآیند گاز گرفتن، همچنین تنگی قوس دندانی بالا و دندان‌های افتاده یا درآمدن دندان اضافی و قرار نگرفتن درست دندان‌ها روی هم بروز کند. البته دندان قروچه از عوارض بیماری‌هایی مانند پارکینسون و هانگتینتون نیز است. وجود دندان‌های کج در دهان نیز موجب دندان قروچه می‌شود، به همین دلیل بسیاری از دندانپزشکان راه درمان قطعی آن را استفاده از ارتودنسی می‌دانند.

 

آیا دندان قروچه را می‌توان با ارتدنسی درمان کرد؟

معضلات و عوارض دندان قروچه کدامند؟

تکرار مداوم دندان قروچه و ساییدن دندان‌ها به هم مشکلاتی را برای دندان‌ها و فک‌ها ایجاد می‌کند. البته اگر مشکل شدید نباشد، به درمان هم نیازی نیست. اما در موارد شدید ممکن است استخوان قسمت فک افرادی که دندان قروچه می‌کنند دچار برآمدگی شود. در مواردی هم گونه‌های فرد دچار آماس می‌شود که عادت گاز گرفتن در او ایجاد خواهد شد. یکی از عوارض شایع دندان قروچه ایجاد پوسیدگی در مینای دندان‌ها است. افراد مبتلا به دندان قروچه بیشتر در معرض اختلالات خواب مانند خروپف قرار دارند. حتی در شنوایی آنها هم تأثیرات منفی دارد.

دندان قروچه‌های دائمی و در طولانی مدت موجبات شکسته شدن دندان‌ها، لق شدن آنها، جا به جایی و بر هم خوردن هماهنگی دندان‌ها را فراهم می‌کند. در این

صورت، عصب کشی، روکش دندان یا حتی کشیدن دندان نیز ضروری به نظر می‌رسد.

 

آیا دندان قروچه را می‌توان با ارتدنسی درمان کرد؟

علائم دندان قروچه

  • وجود درد در صورت یا فک‌ها
  • به وجود آمدن زخم و جراحت در کنار گوش‌ها
  • حساس شدن فک‌ها
  • قفل شدن فک‌ها
  • وجود درد در زمان جویدن و باز کردن دهان
  • تغییر صورت در اثر تورم عضلات

درمان دندان قروچه با ارتودنسی

بهتر است پیش از هر اقدامی برای درمان دندان قروچه، برای کاهش تنش‌ها و اضطراب‌های روزانه تلاش شود، زیرا همان طور که گفتیم عامل اصلی ایجاد دندان قروچه استرس است. اما یکی از درمان‌های رایج که توسط دندانپزشکان برای این افراد تجویز می‌شود، استفاده از محافظ دهان و دندان است.

متخصص ارتودنسی می‌تواند محافظ مخصوص فرد را سفارش دهد و محل دقیق قرار گرفتن آن را روی دندان‌ها تعیین کند. البته این محافظ به نایت گارد نیز شناخته می‌شود که می‌توان از داروخانه‌ها آن را تهیه کرد. یکی دیگر از درمان‌هایی که برای دندان قروچه کاربرد دارد استفاده از شل کننده عضلانی است که ساییدگی‌ها را کنترل می‌کند.

افرادی که به معضل دندان قروچه درگیر هستند، باید از خوردن غذاها و نوشیدنی‌های کافئین دار پرهیز کنند، آدامس جویدن را به حداقل برسانند و با کمپرس گرم و مرطوب به فک خود استراحت دهند.

هنوز مشخص نشده است که ارتباط قرار نگرفتن دندان‌های فک بالا و پایین و دندان قروچه چیست، اما با بر طرف کردن این مشکل با ارتودنسی دندان قروچه از بین خواهد رفت. وقتی دندان‌های فک بالا روی دندان‌های فک پایین فشار وارد می‌کنند، تنها ارتودنسی می‌تواند این فشارها را کاهش دهد.

اصلاح دندان‌های کج و نامرتب که عامل ایجاد دندان قروچه هستند، با ارتودنسی امکان پذیر است. این روش کمک شایانی به جلوگیری از به هم ساییده شدن دندان‌ها و آسیب رسیدن به ساختار دندان‌ها می‌کند.

اگر استفاده از محافظ و نایت گارد در فرد حساسیت ایجاد کند، تنها راه درمان دندان قروچه ارتودنسی است. این روش درمانی قطعی برای دندان قروچه است و از ایجاد مشکلات و عوارض بعدی در اثر دندان قروچه پیشگیری می‌کند.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم