ساعات کاری :

یک شنبه تا سه شنبه 16 تا 19 برای ویزیت
شنبه تا چهارشنبه 16 تا 19 پاسخگویی به بیماران

آدرس :

ابتدای کردستان جنوب - ساختمان کردستان - طبقه سوم - واحد 11

رزرو نوبت

لطفا قبل از مراجعه، یک زمان رزرو نمایید.

ارتباط با ما

02188032931
[email protected]

آیا ورزشکاران می‌توانند تحت درمان ارتودنسی قرار گیرند؟

درمان ارتودنسی و ورزش

درمان ارتودنسی یکی از بهترین روش‌ها برای مرتب کردن دندان‌ها است. به دلیل این که در این درمان وسایلی روی دندان‌ها قرار می‌گیرد، همین مسئله موجب می‌شود که این تفکر در افراد و به ویژه ورزشکاران ایجاد شود که دندان‌ها از حالت معمولی آسیب پذیرتر هستند. همان طور که می‌دانید مراقبت‌ از دندان‌ها در طی ورزش امری ضروری است و البته در خیلی از ورزش‌ها ممکن است به یک معضل تبدیل شود.

در گذشته ورزشکارانی که ارتودنسی انجام‌ می‌دادند برای پیشگیری از آسیب وارد شدن به دندان‌هایشان ممکن بود ورزش را کنار بگذارند. زیرا این احتمال وجود داشت که ضربات احتمالی موجب آسیب دیدن لب‌ها و دندان‌ها و همچنین در طی درمان ارتودنسی خارج شدن لوازم و براکت‌های ارتودنسی از دهان شود. تازه وجود براکت‌ها و سیم‌های ارتدنسی احتمال آسیب دیدن لب‌ها را بیشتر می‌کرد.

امروزه با پیشرفت علم دندانپزشکی برای افراد ورزشکاری که درمان ارتودنسی انجام می‌دهند محافظ‌هایی درست شده است که می‌تواند خیال آنها را از هر جهت راحت کند. این گاردها روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و از دندان‌ها در مقابل ضربات محافظت می‌کنند، حتی اگر فرد ورزش سنگین مانند ورزش‌های رزمی انجام دهد. این محافظ‌ها برای بچه‌هایی که خیلی اهل بازی و شیطنت هستند و احتمال آسیب دیدن آنها وجود دارد نیز مناسب است.

این گاردها در بیشتر مواقع روی دندان‌های بالایی قرار می‌گیرند و قسمت‌های زیادی از دندان‌ها باید با این محافظ پوشانده شوند تا از حوادث در امان باشند.

آیا ورزشکاران می‌توانند تحت درمان ارتدنسی قرار گیرند؟

مشخصات محافظ دندانی ورزشکاران تحت درمان ارتودنسی

یک گارد دندانی خوب هم باید راحت باشد و هم با دندان‌ها تطابق داشته باشد. برای این که به خوبی عمل کند، باید ۴ میلی متر ضخامت داشته باشد. همچنین، به خوبی باید روی دندان‌ها قرار گیرد تا ضربه‌ها آن را از جای خود تکان ندهند.

محافظ‌ها انواع مختلفی دارند. به جز محافظ‌هایی که به طور آماده در بازار وجود دارند، امکان ساخت محافظ‌ مخصوص هر فرد نیز وجود دارد که بسیار راحتند و از جنس سیلیکون تهیه می‌شوند. محافظ‌های آماده که از جنس پلیمری و ترموپلاستیک هستند را می‌توان بعد از تهیه در آب جوش قرار داد تا امکان شکل گرفتن آن روی دندان‌های فرد به طور مناسب ایجاد شود. البته ممکن است برای ورزشکاران مفید نباشد. البته نوعی دیگری محافظ نیز در بازار وجود دارند که بدون تغییر هستند که ممکن است موجب مشکلات تنفسی و تکلمی شوند.

این محافظ‌ها برای بیماران تحت درمان ایده آل ارتودنسی باید فضای کافی برای براکت‌ها و حرکت دندان‌ها داشته باشند و بنابراین کمی بزرگ‌تر هستند.

استفاده از ارتودنسی متحرک و زبانی برای ورزشکاران

ارتودنسی متحرک نیز می‌تواند گزینه مناسبی برای ورزشکاران باشد. آنها می‌توانند در زمان تمرین‌ها و مسابقات خود پلاک‌ها را از دهان خارج کنند و به این ترتیب بخشی از نگرانی این افراد بر طرف خواهد شد.

آیا ورزشکاران می‌توانند تحت درمان ارتدنسی قرار گیرند؟

ارتودنسی زبانی یا لینگوال که در آن براکت‌ها و سیم‌ها در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند، می‌تواند برای ورزشکاران پیشنهاد مناسبی باشد.

البته تشخیص استفاده از نوع براکت‌های کاملاً به نظر ارتودنتیست وابسته است و باید توسط او انجام شود و بیمار خود نمی‌تواند بنا به درخواست یا سلیقه خود این کار را انجام دهد. انتخاب نوع براکت‌ بعد از بررسی‌های لازم صورت می‌گیرد. ورزشکاران تحت درمان ایده آل ارتودنسی باید در صورت آسیب دیدن براکت‌ها از هر نوعی که باشد، به سرعت به پزشک معالج خود مراجعه کنند.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم