ساعات کاری :

یک شنبه تا سه شنبه 16 تا 19 برای ویزیت
شنبه تا چهارشنبه 16 تا 19 پاسخگویی به بیماران

آدرس :

ابتدای کردستان جنوب - ساختمان کردستان - طبقه سوم - واحد 11

رزرو نوبت

لطفا قبل از مراجعه، یک زمان رزرو نمایید.

ارتباط با ما

02188032931
[email protected]

دانستنی‌های درباره اورژانس‌های ارتودنسی

 درباره اورژانس‌های ارتودنسی چه میدانید؟

درمان ارتودنسی از درمان‌های دندانپزشکی است که نسبت به درمان‌های دیگر طولانی‌تر است و به دلیل این که یک جسم خارجی به دهان اضافه می‌شود، به مراقبت ویژه بیمار نیاز دارد. ممکن است فرد در طی درمان ایده آل ارتودنسی مشکلاتی با پلاک‌ها و براکت‌ها پیدا کند. در مواردی اگر مشکلات سطحی باشند، این احتمال وجود دارد که فرد خودش بتواند بدون مراجعه به ارتودنتیست آن را رفع کند. اما مشکلاتی هم وجود دارد که بیمار را مجبور می‌کند به صورت اورژانسی نزد دندانپزشک برود. این مشکلات متعدد هستند که در ادامه آورده‌ شده‌اند.

 

دانستنی‌های درباره اورژانس‌های ارتدنسی

در چه صورت طی درمان ارتودنسی به صورت اورژانسی به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

وقتی متخصص ارتودنسی وسایل دندانپزشکی را روی دندان‌ها می‌گذارد، به طور حتم آموزش‌های لازم برای محافظت از آنها را نیز به بیمار می‌دهد. حتی به او رو به رو شدن با برخی مشکلات را نیز یادآوری می‌کند و خواهد گفت که چگونه با آنها برخورد کند. در کل، همان طور که گفتیم در بسیاری موارد ممکن است بیمار خود از پس مشکل پیش آمده بر بیاید. حتی در کوتاه‌ترین زمان درمان ارتودنسی نیز ممکن است مواردی پیش بیاید که فرد را به مراجعه اورژانسی نزد دندانپزشک مجبور کند.

در صورت بروز مشکلات جدی می‌توانید به ارتودنتیست خود برای رفع و درمان مراجعه کنید. مهم‌ترین مسئله برای مراجعه‌های اورژانسی درد شدید است که از تحمل خارج شده و برای بر طرف شدن آن باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا در صورت لزوم تغییراتی در درمان و وسایل ایجاد کند تا از درد کاسته شود.

بیمار می‌تواند در برخی موارد به طور موقتی مشکل را تا زمان مراجعه رفع و رجوع کند. در زمانی که فرد تحت درمان ارتودنسی قرار دارد، باید نام بخش‌های وسایل ارتودنسی را بداند که در زمان بروز مشکل بتواند آن را مطرح کند. زیرا ممکن است فرد مجبور باشد موقتاً قسمت شکسته شده یا آسیب دیده را اصلاح کند تا زمان مراجعه فرا برسد. اما اصلاح موقتی نباید ادامه دار باشد و باید در اسرع وقت به ارتودنتیست برای درمان اساسی اقدام شود.

دانستنی‌های درباره اورژانس‌های ارتدنسی

در صورتی که هدگیر مطابق با دستور پزشک استفاده نشود، این امکان وجود دارد که موجبات درد و ناراحتی بیمار را فراهم کند. اگر مشکلی برای آن وسیله پیش آمد و کمان صورت خم شد، باید به دندانپزشک مراجعه شود.

در صورت شل شدن براکت‌ها می‌توانید روی آن موم قرار دهید، اما اگر کامل از جای خود خارج شده‌اند، باید برای نصب مجدد آنها نزد ارتودنتیست بروید.

اگر سیم‌ها از جای خود خارج شده‌اند می‌توانید آن را با استفاده از یک موچین سر جای خود برگردانید، اگر نشد از موم استفاده کنید، باز هم اگر نتیجه‌ای در بر نداشت، با ناخن گیر سر آن را بچینید. اگر نتوانستید به هیچ طریق آن را اصلاح کنید می‌توانید به ارتودنیست مراجعه کنید.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم