ساعات کاری :

یک شنبه تا سه شنبه 16 تا 19 برای ویزیت
شنبه تا چهارشنبه 16 تا 19 پاسخگویی به بیماران

آدرس :

ابتدای کردستان جنوب - ساختمان کردستان - طبقه سوم - واحد 11

رزرو نوبت

لطفا قبل از مراجعه، یک زمان رزرو نمایید.

ارتباط با ما

02188032931
[email protected]

آیا درمان زودهنگام ارتودنسی صحت دارد؟

دانستنی هایی درباره درمان زودهنگام ارتودنسی 

بهترین زمان درمان ارتودنسی برای کودکان زمانی است که دندان‌های شیری شروع به افتادن می‌کنند و دندان‌های دائمی جایگزین آنها می‌شوند. ارتودنسی پیشگیری برای کودکان در دو مرحله مختلف انجام می‌شود. در مرحله نخست، ارتودنتیست بیمار را در ۸ تا ۹ سالگی معاینه می‌کند که به آن درمان زودهنگام گفته می‌شود. مرحله دوم ارتودنسی پیشگیری نیز از ۱۱ سالگی به بعد است. هدف کلی درمان زودهنگام در کودکان، بررسی دقیق موقعیت فک و دندان‌ها است و در زمان کوچک بودن فکین یا بزرگ بودن دندان‌ها، باید برای آن درمانی در نظر گرفته شود.

این درمان می‌تواند برای خیلی از کودکان مزایای زیادی داشته باشد که مهم‌ترین آنها بی نیازی از ارتودنسی در زمان بزرگسالی است. نگهداری از دندان‌های نا مرتب کار ساده‌ای نیست و احتمال پوسیدگی دندان‌ها بیشتر می‌شود. پیشرفت این پوسیدگی‌ها از دست دادن دندان‌ها را موجب خواهد شد. اختلالات دیگر شامل سایش‌های لبه دندان، فشار بر استخوان دور ریشه و جا به جا شدن مفصل فکی می‌شود که به دردهای مزمن منجر خواهد شد.

برای بسیاری از ناهنجاری‌ها مانند کراس بایت یا در مورد کودکانی که به مکیدن انگشت عادت دارند، ممکن است ارتودنتیست تشخیص دهد که هر چه زودتر این درمان شروع شود.

اگر دندان‌های شیری کودکان زود یا دیر بیافتند، باید نزد پزشک متخصص برده شوند. همچنین اگر با جویدن و هضم مشکل داشته باشند به درمان نیاز خواهند داشت. تنفس کودکان از راه دهان نیز ممکن است آنها را دچار مشکلاتی بکند که باید نزد متخصص ارتودنسی برده شوند. کودکانی که دچار نقص تکلم نیز هستند با ارتودنسی قابل درمان خواهند بود. اگر دندان‌های فک پایین و بالای کودک روی هم قرار نگیرند ممکن است آنها در آینده دچار اختلالات فکی، استخوانی و همچنین گوارشی شوند که باید زودتر برای درمان آنها اقدام شود.

اگر این اختلالات زودهنگام درمان نشوند، پیشرفت می‌کنند و به هزینه بیشتری برای درمان آنها نیاز خواهد شد. حتی ممکن است درمان‌ها پیچیده‌تر نیز بشوند. مدت زمان درمان ارتودنسی به طور معمول ۱۲ تا ۲۴ ماه است. البته مدت زمان درمان‌های ارتودنسی به عوامل مختلفی مانند موقعیت دندانی کودک و جدی بودن مشکلات دندانی بستگی دارد.

 

آیا درمان زودهنگام ارتدنسی صحت دارد؟

تفاوت میان ارتودنسی زودهنگام و ارتودنسی در بزرگسالی

تفاوت خاصی بین این دو نوع درمان وجود ندارد. تنها تفاوت این دو درمان در این است که رشد فکین در کودکی ادامه دارد و در زمان بزرگسالی متوقف می‌شود. افرادی که دندان‌های مرتب و منظمی داشته باشند احتمال ابتلا به بیماری‌های تحلیل لثه و بافت استخوانی در آنها کاهش می‌یابد. ممکن است در برخی موارد تنها راه پیشگیری از پوسیدگی از دندان‌ها استفاده از ارتودنسی باشد.

 

آیا درمان زودهنگام ارتدنسی صحت دارد؟

درمان زودهنگام ارتودنسی چه مزایایی می‌تواند برای کودکان داشته باشد؟

 • احتمال کشیدن دندان دائمی در کودکان به صفر می‌رسد.
 • نیاز به جراحی فک در بزرگسالی کاهش می‌یابد.
 • احتمال صدمه به مفصل فکی دیگر وجود نخواهد داشت.
 • فضای مناسبی برای رویش دندان‌های دائمی به وجود خواهد آمد.
 • احتمال صدمه رسیدن به دندان‌های بیرون زده کم خواهد شد.
 • از آن می‌توان برای درمان عادت‌هایی مثل مکیدن انگشت در کودکان استفاده کرد.
 • موجب داشتن لبخند و ظاهر زیباتر با دندان‌های مرتب می‌شود و به دنبال آن اعتماد به نفس بالاتر می‌رود.
 • تصحیح ایرادهای تکلمی با این شیوه امکان پذیر است.
 • رشد فک‌ها جهت ‌گیری بهتری می‌یابند.
 • احتمال این که دندان‌های دائمی به صورت نهفته در بیایند کم می‌شود.
 • رشد دندان‌های دائمی در مسیر درست قرار می‌گیرد.

 

 

 

 

 

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم