ساعات کاری :

یک شنبه تا سه شنبه 16 تا 19 برای ویزیت
شنبه تا چهارشنبه 16 تا 19 پاسخگویی به بیماران

آدرس :

ابتدای کردستان جنوب - ساختمان کردستان - طبقه سوم - واحد 11

رزرو نوبت

لطفا قبل از مراجعه، یک زمان رزرو نمایید.

ارتباط با ما

02188032931
[email protected]

آیا با درمان ارتودنسی زبانی مشکل تکلم پیدا خواهیم کرد؟

رابطه درمان ارتودنسی زبانی با تکلم 

گذاشتن براکت‌ها در دهان برای افرادی که باید برای رفع اختلالات دهان و لثه و همچنین نظم بخشیدن به دندان‌ها از درمان ارتودنسی استفاده کنند، ممکن است با ایجاد مشکلاتی همراه باشد. طول این درمان بسته به وضعیت دندان‌ها و نوع وسیله آن متفاوت است. به طور معمول از ۱۲ تا ۲۴ ماه این احتمال وجود دارد که لازم باشد براکت‌ها در دهان بمانند. البته گاهی بیش از این زمان نیز مورد نیاز خواهد بود.

استفاده از براکت ثابت یا متحرک و همچنین ارتودنسی زبانی به تشخیص پزشکمربوط است. برای درمان ایده آل ارتودنسی و همچنین پیشگیری از مشکلاتی که ممکن است در این دوره برای بیمار به وجود بیاید، بهتر است مرتب تحت نظر پزشک متخصص باشد.

شاید ارتودنسی زبانی برای برخی کمی ناشناخته باشد، در ادامه درباره این شیوه درمان و این که آیا ممکن است بر تکلم تأثیر داشته باشد یا نه، توضیحاتی آورده شده است.

ارتودنسی زبانی چیست؟

ارتودنسی زبانی یا لینگوال نوعی درمان است که به آن ارتودنسی مخفی نیز می‌گویند. در واقع، در این نوع درمان براکت‌ها پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند و برای افرادی که به هیچ وجه دوست ندارند براکت‌ها روی دندان‌های آنها دیده شوند توصیه می‌شود. اصول کلی این روش شبیه ارتودنسی ثابت است. در این شیوه براکت‌ها در مجاورت زبان قرار می‌گیرند.

این ارتودنسی فرد را با مشکلاتی مواجه می‌کند که شاید با روش های دیگر معمولی با آن برخورد نکند. یکی از آنها مشکلاتی است که فرد در زمان غذا خوردن با آنها مواجه می‌شود که با درد و ناراحتی و حساسیت دندانی نیز همراه خواهد بود. فرد می‌تواند برای رفع این مشکلات برای خود تکنیک‌های جدیدی برای غذا خوردن بیاموزد.

گذاشتن این براکت‌ها پشت دندان‌ها سخت‌تر است زیرا قوس دندان‌ها در خط درونی از خط خارجی کمتر است. هزینه این نوع درمان از ارتودنسی معمولی بیشتر است و همین موجب می‌شود افراد کمتری برای انجام آن داوطلب شوند. البته جایگذاری آن توسط ارتودنتیست نیز مشکل‌تر از روش های معمولی است و به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت.

آیا با درمان ارتدنسی زبانی مشکل تکلم پیدا خواهیم کرد؟

مشکلات تکلم در طی درمان ارتودنسی زبانی

پس از نصب این براکت‌ها در پشت دندان‌ها ممکن است بیمار در زبان خود کمی درد داشته باشد که البته موقتی است. یک وسیله سیمی در پشت دندان‌ها برای افراد این تصور را به وجود می‌آورد که حتماً در زمان صحبت کردن زبان با آنها برخورد خواهد کرد و به این ترتیب تکلم با اشکالاتی مواجه خواهد شد.

در روزهای ابتدایی این احتمال وجود دارد که فرد نوک زبانی حرف بزند، اما بیمار متقاضی این نوع ارتودنسی باید بداند که این براکت‌ها طوری طراحی شده‌‌اند که زبان بعد از مدت کمی خود را با آن تطبیق می‌دهد. البته عادت کردن به براکت‌ها به یک تا چهار هفته زمان نیاز دارد که زمان کمی نیست.

در کل ممکن است این نوع درمان مشکلاتی را برای زبان بیمار ایجاد کند. حتی براکت‌ها ممکن است زبان را تحریک کنند و موجبات درد و حساسیت را به وجود آورند. برای این که از دردهای زبانی کاسته شود، از موم روی براکت‌ها استفاده می‌کنند که در زمان تماس زبان با براکت‌ها مانع از بروز مشکلات شود.

آیا با درمان ارتدنسی زبانی مشکل تکلم پیدا خواهیم کرد؟

برخی از بیماران حتی ممکن است در گفتار و ادای برخی کلمات دچار مشکل شوند. این مورد نیز برای حل شدن به زمان نیاز دارد و وقتی بیمار به وجود براکت‌ها عادت کند، مشکل تکلم به طور قطع بر طرف خواهد شد.

برای درمان ایده‌ آل ارتودنسی باید تشخیص استفاده از براکت را به پزشک متخصص ارتودنسی بسپارید و اگر پزشک تشخیص می‌دهد که از براکت ثابت یا متحرک باید استفاده کنید، تا حد امکان به دلایل نامعقول اصراری بر استفاده از ارتودنسی زبانی تنها به دلیل این که دیده نمی‌شود نداشته باشید تا از فرآیند درمان ارتودنسی بیشترین سود را ببرید.

 

 

 

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم