ساعات کاری :

یک شنبه تا سه شنبه 16 تا 19 برای ویزیت
شنبه تا چهارشنبه 16 تا 19 پاسخگویی به بیماران

آدرس :

ابتدای کردستان جنوب - ساختمان کردستان - طبقه سوم - واحد 11

رزرو نوبت

لطفا قبل از مراجعه، یک زمان رزرو نمایید.

ارتباط با ما

02188032931
[email protected]

آشنایی با انواع سیم‌های ارتودنسی

سیم‌های ارتودنسی

سیم‌های ارتودنسی در اندازه‌ها و از مواد گوناگون تهیه می‌شوند. سیم ارتودنسی دارای شکل قوسی است و دلیل آن هم قوسی است که روی دندان‌های فک بالا و پایین وجود دارد. سیم‌ها در واقع مانند یک موتور روی براکت‌ها قرار می‌گیرند و به حرکت دندان‌ها و اصلاح فک کمک می‌کنند. براکت‌ها بدون سیم‌ها هیچ تأثیری در حرکت دندان‌ها نخواهند داشت. فشار سیم‌ها است که دندان‌ها را به حرکت وادار می‌کند.

سیم‌ متصل به براکت‌ها باید آن قدر انعطاف داشته باشد که در زمان خم شدن یا تغییر شکل به حالت اول باز گردد. نیرویی که سیم را به حالت اول باز می‌گرداند موجب حرکت دندان‌ها می‌شود. هر چه سیم‌ها استحکام‌ بیشتری داشته باشند، این امکان را برای متخصص ارتودنسی به وجود می‌آورند که حرکت دندان‌ها را تحت کنترل بیشتری داشته باشد. پس از نظم یافتن دندان‌ها سیم‌ها با سیم‌های محکم‌تر که ویژگی ارتجاعی کمتری دارند جایگزین می‌شوند که ارتودنتیست را در هدایت دندان‌ها یاری می‌رساند.

آشنایی با انواع سیم‌های ارتدنسی

ویژگی سیم‌های ارتودنسی

هر چه سیم مقطع عرضی کمتری داشته باشد، محکم‌تر است و خاصیت ارتجاعی بیشتری دارد. سیم‌های ارتودنسی از طلا، استیل ضد زنگ، نیکل، بتا، مس و تیتانیوم ساخته می‌شوند. این سیم‌ها می‌توانند به اشکال گرد و چهارگوش (به دو شکل مستطیل و مربع) باشند. تنوع شکل سیم‌های ارتودنسی به اصطکاک بین سیم و شیار براکت مربوط می‌شود. اگر بین سیم و شیار براکت اصطکاک زیادی باشد، ممکن است حرکت دندان‌ها مختل شود. سازندگان سیم‌ها در تلاش برای کاهش این اصطکاک هستند.

انتخاب جنس سیم ارتودنسی بر حرکت آسان، بدون خطر و سریع دندان‌ها تأثیر می‌گذارد. البته برای حرکت دندان‌ها نیروهای مختلفی باید به آنها وارد شود.

 

آشنایی با انواع سیم‌های ارتدنسی

سیم‌های گرد

سیم‌های گرد به طور معمول در مراحل اولیه درمان برای هم‌ ردیف کردن دندان‌ها استفاده می‌شوند. مقطع عرضی سیم‌های گرد حالت دایره‌ای شکل و خاصیت ارتجاعی بیشتری دارند. با این سیم‌ها ارتودنتیست می‌تواند تمام دندان‌ها را بدون در آوردن براکت‌ها تحت تأثیر سیم‌ها قرار دهد. سفتی و شلی سیم‌ها باید کاملاً توسط متخصص تنظیم شود، زیرا اگر سیم خیلی سفت باشد و محکم روی دندان‌های نامنظم کار گذاشته شود، فشار بیش از حدی را به براکت وارد و آن را از جای خودش در می‌آورد.

در گذشته تصور بر این بود که سیم‌های گرد مکانیک لغرشی بهتری روی براکت‌ها دارند و اصطکاک را به حداقل می‌رسانند، اما بهترین متخصص ارتودنسی است که این تشخیص را می‌دهد که سیم‌های گرد کنترل گشتاوری ندارند و در مراحل بعدی باید از سیم‌های چهارگوش استفاده شود.

سیم‌های چهارگوش

مقطع عرضی این سیم‌ها می‌تواند به دو شکل مستطیل و مربع باشد. سیم‌های چهارگوش به طور معمول در مراحل بعدی ارتودنسی که دندان‌ها کمی صاف شده‌اند استفاده می‌شوند. شیارهای براکت‌ها حالت چهارگوش دارند و همین مسئله باعث می‌شود سیم‌های چهارگوش راحت‌تر در داخل آنها جای بگیرند و عملکرد بهتری داشته باشند و با محکم گرفتن براکت‌ها حرکت آنها را تحت کنترل بیشتری داشته باشند.

سیم‌های مستطیلی برای گشتاور و حداکثر اصطکاک به کار می‌روند. در طول درمان ارتودنسی بسیاری از دندان‌ها، سیم‌های مربعی بهتر عمل می‌کنند و کنترل بیشتری روی حرکت‌ها دارند. سیم مربعی همه مزایای سیم گرد و سیم مستطیلی را دارد. شاید بتوان گفت تنها مشکل اصلی سیم‌های مربعی کنترل کم پهنا است. در هر حال، در بسیاری از موارد درمان‌های ارتودنسی ممکن است برای تمام کردن درمان به سیم مستطیلی نیاز داشته باشند.

همان طور که گفتیم هر کدام از انواع سیم‌های ارتودنسی مزایای خود را دارند و در طول درمان کاربرد خود را خواهند داشت.متخصص ارتودنسی می‌داند که از چه نوع‌ سیمی با چه جنسی برای چه مشکل و ناهنجاری فکی و دهانی استفاده کند که در کمترین زمان بیمار به نتیجه مطلوب مد نظر خود دست پیدا کند.

 

 

 

 

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم